صفحه نخست

ماندگاری قیام عاشورا‌ به دلیل قرارگرفتن در قالب امر به معروف و نهی از منکر است

 

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قروه گفت: جلوه‌گری قیام امام حسین(ع) و ماندگاری آن به واسطه قرار گرفتن در قالب امر به معروف و نهی از منکر است.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، حجت‌الاسلام صفرعلی احیا اظهار کرد: اصل قیام امام حسین(ع) برای احیای یک یا دو فریضه خاص نبود، بلکه در قالب فریضه امر به معروف و نهی از منکر تمامی ابعاد این دین الهی را احیا کرد.

وی با بیان اینکه اصل این قیام برای از بین بردن حکومت ظلم بود، خاطرنشان کرد: حکومت ظالم زمینه‌ساز تمامی انحرافات فکری، اخلاقی و دینی جامعه است و لذا مقابله با آن در حقیقت احیای اسلام از طریق عمل به امر به معروف و نهی از منکر بود که امام حسین(ع) به خوبی به آن عمل کردند. احیا افزود: امر به معروف و نهی از منکر چتری است که تمامی فرایض اسلامی را در بر می‌گیرد.

امام جمعه قروه با تاکید بر استفاده از تمامی ابزارهای تاثیرگذار در زمینه احیای این واجب الهی، تصریح کرد: امر به نیکی‌ها و بازداشتن از بدی‌ها از هیچ فرد مسلمانی ساقط نیست و هر کس در پست و مقام و جایگاهی باید با عمل به آن ضمن احیای این فریضه، حکومت اسلامی را در طی کردن مسیر رشد و تعالی یاری دهد.

وی افزود: این فرایض حاوی بایدها و نبایدهای اسلامی است و نباید با ارشاد و راهنمایی اشتباه گرفته شود و فرد فرد جامعه نسبت به این رسالت دینی احساس وظیفه و دین کنند.

به گفته رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قروه ، نظام جمهوری اسلامی برای احیای حاکمیت دینی و توسعه و ترویج ارزش‌های اسلامی، نیازمند احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که تذکر لسانی از راهکارهای احیای آن به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه اگر همه افراد خود را موظف به تذکر دادن می‌دانستند، وضعیت بسیار بهتری نسبت به اکنون در جامعه حاکم بود، گفت: برخورد نامناسب عده‌ای به عنوان آمران معروف و ناهیان منکر در گذشته نباید موجب شود که کسی نسبت به این دو فریضه کوتاهی کند.

امام جمعه قروه یکی از فعالیت‌های ارزنده این ستاد در شهرستان را مصداق‌یابی معروف و منکر و به‌روزرسانی آن عنوان کرد و گفت: این فریضه دارای حیطه بسیار گسترده‌ای است که تمامی ابعاد اسلام را در برمی‌گیرد و از این رو آن را نباید منحصر به چند عمل و محدوده‌های خاص دانست.

احیا افزود: یکی از مصداق‌یابی‌های بارز در این راستا بررسی راهکارهای تحقق شعارهای سال است که توسط مقام معظم رهبری اعلام می‌شود. رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قروه در پایان با اشاره به منکرات دنیای مجازی، خاطرنشان کرد: باید در برابر این منکرات، معروفات فضای مجازی برای جوانان تبیین شود.

بی‌تفاوتی در جامعه منجر به فساد خواهد شد

رییس ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر بیجار با بیان اینکه بی‌تفاوتی به احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر منجر به فساد جامعه خواهد شد بر ترویج و احیای این فریضتین ارزشی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، حجت‌الاسلام علی مرادی با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) گفت: اهتمام به احیای امر به معروف منجر می‌شود که فرد خود اهل معروف خواهد شد.

 مرادی تمامی ارزش‌های دینی را مبتنی بر احیای فریضتین امر به معروف عنوان کرد و گفت: اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر منجر می‌شد تمام ارزش‌های دینی دیگر در جامعه رخ بنماید.

رییس ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر بیجار اظهار کرد: اگر فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کمرنگ شود و ناهنجاری‌ها جای هنجارها را بدهد جامعه سرشار از فساد خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: خون شهدا و رشادت و ایثارگری‌های رزمندگان برای احیای و اجرای فریضه امر به معرف و نهی از منکر در جامعه بوده است و بر ماست در راستای ترویج این فریضتین تمامی تلاش خود را به کار گیریم.

امر به معرف و نهی از منکر تداوم راه انبیاء الهی است

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مریوان گفت: توجه به امر به معروف و نهی از منکر و تلاش برای احیاء آن، تداوم راه انبیاء الهی است.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، ماموستا مصطفی شیرزادی اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر همان راه پیامبران الهی است که برای امنیت اجتماعی جامعه و آسایش مردم اجرا می شود.

وی اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر را باعث کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: عمل به این فریضه الهی از جانب خداوند به عنوان وظیفه‌ای شرعی تکلیف شده است که همه ما باید بر اساس موقعیت و جایگاه خود، برای عملیاتی کردن آن تلاش کنیم.

ماموستا شیرزادی اظهار کرد: داشتن اخلاق حسنه و استفاده از کلمات زیبا و مطلوب در زمان انجام این فریضه بویژه تذکر لسانی بی‌شک کارساز بوده و نتایج خوبی به دنبال دارد.

وی ترویج امر به معروف و نهی از منکر را پیام اصلی عاشورای حسینی خواند و افزود: باید برای تبیین آرمان‌ها و ارزش‌های نهضت امام حسین(ع) تلاش بیشتری صورت بگیرد.

امام جمعه مریوان همت و کوشش فعالان رسانه‌های جمعی را برای ترویج این فریضتین الهی ضروری خواند و بر آن تاکید کرد. ماموستا شیرزادی گفت: دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی نیز باید محور همه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی خود را برای پیاده کردن دستورات دین مبین اسلام بویژه این فریضه الهی قرار دهند.

رویکرد ستاد احیای امر به معروف کردستان کاملاً فرهنگی است

جانشین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کردستان گفت:‌ رویکرد این ستاد در کردستان فرهنگی و دینی و به دور از هر گونه اقدام عجولانه است.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، محمود الله‌مرادی در همایش سالانه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کردستان که در سالن مخابرات در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات ستاد احیا در سال‌جاری به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اجرایی شد که موفق به کسب رتبه برتر کشور شدیم.

وی با بیان اینکه کسب این رتبه حاصل تلاش و اقدامات تمام افرادی است که در این حوزه فعالیت کرده‌اند، بیان کرد: خوشبختانه با تلاش مسئولان استانی و شهرستانی ضمن تحقق اهداف، موفق به کسب چنین جایگاهی در بین سایر استان‌های کشور بودیم.

وی تصریح کرد: رویکرد ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان از ابتدای آغاز این حرکت فرهنگی و به دور از هر اقدام عجولانه و مقطعی بوده است. به گفته وی، توجه به ریشه‌های معضلات موجود و برنامه‌ریزی فرهنگی برای مقابله با آنها از دیگر اولویت‌های مهم ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان بوده است.

وی با بیان اینکه اولویت‌ دادن به مشکلات زیربنایی جامعه و برنامه مدرن متناسب با فرهنگ بومی منطقه از دیگر اولویت‌های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان در سال‌جاری بود، گفت:‌ در سایه چنین رویکردی بیش از 60 درصد از مشکلات این حوزه در سطح استان حل شده است.

به گفته وی، در حال حاضر با تلاش و پیگیری‌های دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان، ضمن تشکیل ستاد در شهرستان‌ها، در بخش‌های استان هم ستاد احیای امر به معروف تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: به منظور اشاعه بیش از پیش این فریضتین الهی، شورای امر به معروف و نهی از منکر در حال حاضر به دهستان‌ها و روستاهای استان نیز تعمیم داده شده و در حال شکل‌گیری است.

به گفته وی، فراگیر کردن فرایض دینی از مهم‌ترین اهداف ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان است و تمامی تلاش ستاد معطوف به امور فرهنگی بوده و برنامه‌ها نیز بر همین اصل طراحی و اجرا شده است.

جانشین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کردستان از تشکیل بانک اطلاعاتی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در استان خبر داد و بیان داشت: احصای مصادیق معروف و منکر مربوط به اصناف، اقشار و دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از اقدامات ستاد احیای استان است.

وی توسعه بیش از پیش برنامه‌های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر را نیازمند حمایت و تلاش بیش از پیش همه مسئولانی استانی و شهرستانی عنوان کرد و بیان داشت: تامین مکان و امکانات برای ستادهای شهرستانی و تخصیص اعتبارات مورد نیاز ستاد احیا از جمله انتظارات این ستاد از استاندار استان است.

وی خاطرنشان کرد:‌تلاش در راستای توسعه کیفی شوراهای امر به معروف و نهی از منکر و تحت پوشش قراردادن زیرمجموعه توسط مدیران استان امری ضروری و باید مورد توجه قرار گیرد.

z6i8nfmt

برگزیده ها