صفحه نخست

جايگاه اساسى و اصلى امر به معروف و نهى از منكر در قیام امام حسین (ع) نمایان است

حجت الاسلام و المسلمین موسوی زاده مسئول دفتر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بیجار گفت: امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین انگیزه قیام امام حسین(ع) بود و اين سخن، جايگاه اساسى و اصلى امر به معروف و نهى از منكر را نشان مى‏دهد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان ، حجت الاسلام و المسلمین موسوی زاده در کارگاه آموزشی امر به معروف و نهی از منکر بخش کرانی شهرستان بیجار با بیان اینکه بزرگترین انگیزه قیام امام حسین علیه السلام مسئله امر به معروف و نهی از مـنکر بوده است؛ اظهار داشت: چنانکه در وصیت به برادرش محمد بن حنفیه اعلان فرمود : «قـیام مـن بر مبنای تمایلات نفسانی نیست، من به منظور طغیان و فساد و تباهی و ستم خـروج نمـی کنم، بلکه انگـیزه ام اصلاح امـت جدم رسول خدا و مقصود و منظورم امر به معروف و نهی از منکر است.»

وی تصریح کرد: چـون بنی امـیه این دو رکن مـهم اسلامـی را متزلزل ساخته بودند و امام حسین علیه السلام حركت خويش را مبارزه با اموری همچون رواج بدعتها، مخالفت با كتاب خدا و حلال و حرام الهي، نابودي سنت پيامبر(ص)، شيطان محوري و ترك خدا محوري، فساد، ظلم، بيعدالتي و ناامني در جامعه اسلامي، تعطيلي حدود الهي، در انحصار گرفتن و تاراج بيت المال مسلمانان و ... ميداند، تمام اين امور حاكي از فراواني و شيوع امري به نام منکر در جامعه اسلامي است، كه حضرت خود را موظف به نهي از آن ميدانستند.

مسئول دفتر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بیجار گفت: اگر اباعبدالله(ع) جامعه اسلامي را به اموري از قبيل: عمل به كتاب خدا و سنت پيامبر( ص) ،احياي مظاهر و نشانههاي حق، ايجاد امنيت، اصلاح و بهبودي وضع امور امت و مسائلي از اين قبيل، فرا ميخواند، اين مسأله نشانگر آن است كه امري به نام معروف در جامعه از بين رفته يا دست كم در حال نابودي بود. و بيعت و يا حتي سكوت در مقابل چنين حكومتي  ترويج منكر و مبارزه با معروف بود.

حجت الاسلام موسوی زاده  در پایان اظهار داشت: اصل امر به معروف و نهى از منكر مخصوص امام حسين (ع) نيست بلكه وظيفه تمامى پيامبران، رسولان، امامان، صالحان و مؤمنان مى‏باشد. اما از آنجا كه معروف و منكر در زمان سيدالشهداء (ع) بشدت مختلط گرديده و از سوى ديگر منكر در تمامى ابعاد، رايج شده بود و اين وضعيت منجر به خاموشى دين اسلام گشته بود اباعبدالله الحسین (ع)، اعتراض به وضع موجود و احياى سيره رسول خدا (ص) و دين اسلام و دفاع از آن را تنها در سايه امر به معروف و نهى از منكر محقق مى‏دانست. به همين دليل آن حضرت هدف از قيام خويش را اصلاح جامعه به وسيله امر به معروف و نهى از منكر بيان مى‏ كرد.

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اینجا کلیک کنید

برگزیده ها