صفحه نخست

پاسدار و فرهنگ عاشورا

¯من فقط برای اصلاح در امت جدم خروج کردم و قصد دارم امر به معروف و نهی از منکر نمایم و به سیره و روش جدّم رسول الله و پدرم علی ­ابن­ ابی­طالب عمل نمایم. ¯ (امام حسین(ع))

روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان؛ از آن­جا که هسته اصلی هر جامعه فرهنگ آن است و به تعبیر جامعه­شناسان و دانشمندان علوم اجتماعی، فرهنگ جامعه به مثابه هوایی است که هیچ جامعه ای بدون آن ادامه حیات ندارد طبعاً نقطه آغازین تغییر در جامعه را باید دگرگونی در فرهنگ آن دانست و بدیهی است که اگر گروهی بخواهند جامعه را به دلخواه خود تغییر دهند فرهنگ و به ویژه ارزش ها و باورهای آن را نشانه می گیرند زیرا فرهنگ مجموعه ای از ارزش ها باورها و ... می باشد که افراد با عنوان اعضای جامعه آنها را کسب می کنند پس تغییر در اندیشه و ارزش ها موجب تغییر در سایر بخش ها خواهد شد با نگاهی گذرا به تاریخ پرافتخار اسلام می توان دید که پیامبر گرامی (ص) با تعالیم الهی خود مستعضفان و دردمندان وحشت زده را بیدار و با آموزه های اسلامی باوری را در ایشان زنده کرد که با تقوای الهی و تکیه بر قدرت لایزال حضرتش می توانند روی پای خود بایستند و خواب راحت را از چشم زورمندان و زراندوزان بربایند و آنان را در موضع انفعال و ذلت قرار دهند .

       در چنین وضعی دیگر برده و نوکر از ارباب خود واهمه نخواهد داشت و در زیر چکمه ستم با سربلندی و افتخار و با ذکر احد هر چه مظهر شرکت و طاغوت را به تمسخر خواهد گرفت و این برای قدرت مداران غیر قابل تحمل می نماید. از این رو با پوشش حق اما با همان باطن تاریک و باطل خود به از هم گسیختگی امت اسلامی روی نهادند و بار دیگر فرهنگ جاهلیت را جایگزین ارزش های احیا شده توسط رسول حق(ص) مبادرت ورزیدند.

      حسین بن علی (ع) که می دید جامعه اسلامی وضعیتی پیدا کرده که نه تنها کرامت انسانی به سخره گرفته شده و به ذلت مبدل شده و فرهنگ تاریک جهالت که همان فرهنگ ریا، خودنمایی و پرستش هوای نفس بر جامعه سایه افکنده است و مسلمانان را در خواب عمیق و کشنده ای فرو برده است احکام دین تعطیل مانده؛ ارزش ها و باورهای جامعه در حال از دست رفتن است چاره ای جز قیام ندید از این رو به قصد امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح در امت جدش خروشید تا سرخی خون شهیدان نینوا خاک تفتیده کربلا را گلگون کردو خورشید خونین  از فراز نیزه کین بر آسمان دل ها تابید و جان های خفته را بیدار کرد ، و در این مسیر شاهد جانبازی یار وفادارش حضرت ابوالفضل العباس(ع) بودیم که در برابر ترغیب و تطمیع یزیدیان، دست از وفاداری به ولی خویش برنداشت و چه زیبا آموخت که شما هم اگر دست و پا و سردادید، اما از ولی خویش دست برندارید.

عاشورای حسینی در کربلا موجی برانگیخت و خطی را ترسیم نمود تا جهان بشریت برای ابد یک شاخص و الگوی الهی  ویک قله اوج را در  زمینه جهاد، ایثار و شهادت داشته باشند؛ یکی از آثار بسیار مهم و اساسی نهضت پرافتخار حسینی امر به معروف و نهی از منکر برای احیای ارزش های اسلامی و انسانی بود که نیازهای کلیدی هر جامعه است.

     در دوران معاصر فضای حقد و کینه دشمنان اسلام و آزادی انسان جامعه را در خوابی عمیق فرو برده بود تا فرزندی از تبار حسین با الهام از قیام سرخ عاشورا قدم در خط او گذاشته و انقلابی عظیم را رهبری نمود که جهان را لرزاند و خواب آشفته خفته گان در غلفت را بر هم زد. وباامر به معروف ونهی از منکر طاغیان دوران خویش موسی وار فرعونیان را ازتخت تکبر وطغیان به زیر کشید.

سربازانی را تربیت کرد که در مکتب عرفانی خمینی کبیر یک شبه ره صد ساله را پیمودند و به «اعلی علیین» رسیدند و دنیا را مبهوت عظمت ، شهامت و شجاعت خویش نمودند و عنوان مقدس "پاسداران انقلاب اسلامی "را برگزیدند تا بگویند در خط بزرگ پاسدار اسلام حسین بن علی هستند.وبه او اقتدا نموده اند .

امام امت  چه زیبا روز ولادت سید جوانان بهشت حسین بن علی را به عنوان روز پاسدار نام نهادند تا این جوانان بدانند که الگویشان در قیام للله کسی نیست جزء مولا و مقتدای دین ابا عبدالله حسین (ع) .همانگونه که اگر قیام حسین نبود امروز نامی از اسلام وپیامبر باقی نبود  امام فرمود" اگر سپاه نبود کشور هم نبود " یعنی همه ارزشها وباورها وهرآنچه که امروز این کشور را ام القرای جهان اسلام شناسانده است. و روز ولادت علمدار کربلا را روز جانباز نامیدند که بحق الگوی جانبازان جان بر کف ما بود که در راه دفاع از ارمان های خود وولی زمان می بایست دست وپا چشم خود را قربانی نمود .

و به حق این دلاوران عرصه پیکار حق علیه باطل و نور علیه ظلمت راه خود را آگاهانه یافته و در راه احیای ارزش های دینی و اسلامی جامعه از بذل هر آنچه در کف داشتند دریغ نورزیدند و در طی چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران عزیز با تلاش­ و جانفشانی قله­های عاشورایی را فتح نمودند و چالش های بزرگ فراروی نظام اسلامی را اعم از جنگ تحمیلی، سازندگی، جنگ فرهنگی، اقتصادی و دفاع از حریم اهل بیت و…درمقابله با زورمداران عصر خویش با سربلندی و افتخار از میان برداشته اند .

در فرهنگ اسلام و منطق قرآن بهترین جامعه و امت جامعه ای است که امر به معروف و نهی از منکر در آن زنده، و جریان داشته باشد. و به همین جهت ، امت اسلامی را بهترین امت معرفی کرده است، چرا که دارای ویژگی امر به معروف و نهی از منکر هستند.

اگر این دو فریضه بزرگ الهی در جامعه تعطیل شود حق و باطل مشتبه خواهد شد و بار دیگر جامعه به سمت گمراهی و ضلالت و جهالت پیش خواهد رفت و نااهلان و نامحرمان جامعه را به دست خواهند گرفت.ودر چنین جامعه  ای ارزشها وضد ارزشها جابجا می گردد حرامحواری  خود پرستی  وگناه رواج میابد  . زمانی که رهبر انقلاب آسیبها ومشکلات را بیان مینماید وامر به معروف ونهی از منکر می کند فقط میگوییم به به! آقا چه سخنرانی کوبنده ای نمودند به معنای آتش به اختیار توجه ننموده ایم هیچ پرسیده ایم چرا فرمانده خود شخصا به میدان امده ؟آیا این ولایت مداری است ؟ این بصیرت است ؟

در اوضاع کنونی ولایت مداری ، هوشیاری و بصیرت ، دشمن­شناسی و اقدام به موقع است که میتواند افتخارات را حفظ کند. ارزشهای اسلامی و انسانی در جامعه جاری گردد. و خون های پاکی که در راه اعتلای کلمه توحید و نفی هرنوع شرک و طاغوت و خودپرستی و هواپرستی بر زمین جاری گشته، و ثمره بابرکت امنیت، آسایش در راستای فرهنگ قرآن و آموزه های آن در جامعه به­بارنشسته را حفظ نماید.

در شرایط امروز یکی از اساسی­ترین و کارسازترین برنامه­ها توجه ویژه به این دو فریضه بزرگ الهی  که به فراموشی سپرده شده یعنی همان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است تا در سایه احیای آن حق و حقیقت درخشان و منور باشد. رفاه و آسایش و امنیت در جامعه برقرار گردد. و موجبات رضایت و توجهات الهی فراهم آید و یأس و ناامیدی بر جبهه دشمن مستولی گردد.     

 یاداشت: محمد مهدی عبدالملکی مسئول دفتر معاونت نظامی و قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان

جهت عضویت در کانال سروش ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اینجا کلیک کنید

برگزیده ها