صفحه نخست

اهمیت حجاب در زندگی انسانی جامعه اسلامی

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، «يا بني آدم قد انزلنا عليکم لباساً…» سوره اعراف آيه 26

اي فرزندان آدم، براي شما لباس فرو فرستاديم که اندام شما را مي‌‌پوشاند و مايه زيست شماست و لباس تقوي بهتر است اين از آيات خدا است باشد که متذکر شده پند گيريد. اين آيه بيانگر اهميت لباس، پوشش، ستر و ساتر از نظر قرآن است.

مسئله پوشش و حفظ عفاف خاص دنیای اسلام و حتی دنیای ادیان نیست. براساس زمینه فطری، حتی جوامع اولیه و به دور از تمدن و مذهب هم آن را مورد توجه خود قرار داده‌اند.

ویل‌دورانت می‌نویسد: «دربریتانیای قدیم والدین ثروتمند در مدت پنج سال بحران جوانی، دختران خود را در کلبه‌ها زندانی می‌نمودند. زنان سالمند پاکدامنی را به زندانبانی می‌گماردند، دختران حق خروج از این کلبه‌ها را نداشتند و تنها اقارب و نزدیکان می‌توانستند آنان را ببینند».

داستان آدم و حوا و بهره‌گیری آنها از شجره ممنوعه که قبلا ذکر شد نیز دلیل همین مدعاست. بنابراین، مسئله پوشش و عفاف درهمه جوامع و ملل به صورت‌های گوناگون وجود داشته است، اما با آمدن اسلام این مسئله به عنوان یک حکم تکلیفی و ضروری برای زنان تعیین گردید.

 و یا آنها را به جواهرات اصلی مانند یاقوت و مرجان تشبیه می‌کند که جواهرفروشان، آنها را در پوشش مخصوص قرار می‌دهند تا همچون جواهرات بدلی به آسانی در دسترس این و آن قرار نگیرند و از قدر و ارزش آنها کاسته نشود. این جوهر لطیف را از سهل‌الوصول‌بودن مصون داشته و محدوده مطمئن‌تری پیرامون او قرار داده است.

از آموزه‌های قرآنی این معنا به دست می‌آید که عفت و پاکدامنی، به معنای چیرگی عقل و مدیریت مهار قوای شهوانی به دست آن است. این حالت اگر به شکل ملکه‌ای در نفس انسانی درآید، شخص در حالتی قرار می‌گیرد که به سادگی تهییج نمی‌شود و قوای شهوانی نمی‌تواند سرکشی کند و او را به سوی گناه سوق دهد.

آثار به جا مانده از انسان‌ها و تمدن‌های کهن نشانگر این است که پوشش به اسلام اختصاص نداشته و پیشینه تاریخی و دیرینه دارد، از 3000 سال قبل از میلاد در تصاویری که نقاشی شده؛ دختران تمام بدن و پسران نیمه پایین بدنشان پوشیده است، در ایران در دوره مادها و هخامنشیان و اشکانیان زنان علاوه بر لباس‌های بلند و گشاد و آستین‌دار روی آن چادری هم به سر می‌کردند و این بیانگر اهمیت حجاب در دوره‌های گذشته بوده است.

گرچه حافظه مردم، هفدهم دی‌ماه 1314 را آغاز کشف حجاب می‌داند اما تغییر شکل زنان در ایران از حرمسرای ناصرالدین‌شاه پس از سفر او به اروپا آغاز شد که دستور داد زنان به تقلید از بالرین‌های روسی لباس‌های کوتاه با شلوارهای نازک بپوشند و بعد از مشروطه نیز به نام آزادی‌خواهی برای زن، حجاب را بزرگ‌ترین مانع ترقی او خواندند و به طور مبالغه‌آمیزی آن را تبلیغ کردند، به این ترتیب نسخه کشف حجاب برای زن ایرانی پس از زنان ترکیه و افغانستان پیچیده شد.

اما حکم پوشش از احکام ضروری اسلام است و هیچ مسلمانی نمی‌تواند در آن تردید کند زیرا در قرآن و روایات به آن تصریح شده است به همین جهت فقهای شیعه و سنی به اتفاق به وجوب آن فتوا داده‌اند همانطور که نماز و روزه به دورانی خاص اختصاص ندارد دستور پوشش نیز مختص به زمان خاصی نیست.

رعایت حجاب و پوشش موجب آرامش درونی می‌شود چراکه روح بشر فوق‌العاده تحریک‌پذیر است و انجام دستورات اسلام در خصوص حجاب آرامش درونی را برای مردان و زنان مهیا می‌کند.

استحکام پیوند خانوادگی و افزایش امنیت اجتماعی نیز ناشی از رعایت حجاب و عفاف است و علاوه بر این، ارزش و احترام زن با رعایت حجاب و پوشش مناسب حفظ می‌شود.

در طول تاریخ یکی از راه‌هایی که زن برای حفظ مقام و ارزش خود از آن استفاده کرده، حفظ حریم در برابر مرد نامحرم بوده است و این همان روشی است که اسلام بر آن تاکید کرده است.

زن هر اندازه با وقار و عفیف‌تر ظاهر شود، از احترام و ارزش بالاتری در نزد مردان برخوردار می‌شود.

با ظهور انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) بنای این نابسامانی‌های اجتماعی در جامعه ایران قبل از انقلاب برچیده شد و حجاب به عنوان هدیه گرانبهای انقلاب، زینت ایرانیان شد.

حجاب وسیله‌ای است که تأثیر آن بر استحکام زندگی اجتماعی و تداوم هسته اصلی جامعه یعنی خانواده غیر قابل انکار است و مانع نفوذ فرهنگ استعمارگر غرب می‌شود و نسل انسان را از سقوط دور نگه می‌دارد.

تأسی به شیطان و پیروی کردن از او جز افتادن در ورطه سقوط کاری و نتیجه‌ای عاید انسان نمی‌گرداند چنانچه خداوند در آیه 21 سوره نور می‌فرماید هر کس از شیطان پیروی کند، شیطان او را به فحشاء و منکرش وا می دارد.

امروز شبکه‌های ماهواره‌ای ضد ارزش‌ها را تبلیغ می‌کنند و وظیفه و رسالت ماست که با تبلیغ ارزش‌ها که ثمره خون شهیدان است مانع از رسیدن دشمنان به اهداف شوم‌شان باشیم.

باید به نسل جوان و نوجوان آموزش داد که حجاب برای آنها محدودیت ایجاد نمی‌کند بلکه حجاب پایه و اساس خانواده را مستحکم کرده و زمینه رشد و شکوفایی افراد را نیز فراهم می‌کند.

برگزیده ها