لباس کردی، حجابی کامل و نماد فرهنگ غنی کردها

به گزارش روابط عمومی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، هجمه فرهنگی یا جنگ نرم که توسط نیروهای شیطانی دشمنان جهت دور کردن یک ملت بخصوص نیروهای جوان از آرمان‌ها و اعتقادات خود طراحی و ساخته و پرداخته میشود تا بتواند موریانه‌وار پیکره جامعه را فراگرفته و آن را از اندوخته‌های ارزشمند تهی نموده و جامعه هدف را به سوی اضمحلال و انحطاط سوق دهد.

چنین یورش‌های ناجوانمردانه و کینه توزانه‌ای مدت‌هاست که توسط ایادی اهریمنی دشمن ارزش‌های دینی و باورهای ملت مسلمان ایران را نشانه رفته است اما تاکنون به برکت خون مطهر شهدا و هشیاری رهبر عزیز و هدایت مدبرانه معظم له تا حدودی ناکام مانده است اما ادامه می‌طلبد.

باورها و اندوخته فرهنگی خود را همواره زنده و کارآ مانند سلاحی کارآمد داشته باشیم و در جهت تعالی بخشی و حرکت رو به جلو جهت نیل به جامعه‌ای مطلوب گام برداریم و با سرلوحه قرار دادن توان علمی و خرد محوری داشته‌های خود که عبارت است از باورها واعتقادات، سنن، زبان، لباس و عادات و در کل فرهنگ غنی که دارای پشتوانه چند هزار ساله می‌باشد را مدام پویا و کارآمد نمائیم تا بدینوسیله زیرساخت‌ها و فنداسیون قوی و مستحکم در مقابل بادهای مخالف ایجاد نماییم چرا که یکی از عادت‌های هر ملتی که نماد ملی و فرهنگی آن ملت و میراث گذشتگان محسوب می‌شود، لباس است.

لباس بارزترین نماد فرهنگی، مهمترین و مشخصترین مظهر قومی و سریع الانتقال‌ترین نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تاثیر پدیده‌های فرهنگ‌پذیری در بین جوامع گوناگون انسانی قرار می‌گیرد. لباس همواره نشانگر بخش عظیمی از نیازهای مادی و معنوی انسان بوده که دانش فرهنگی و نظامات، تصورات و تفکرات عقاید و باورها و جهان بینی یک گروه قومی است محیط زیست طبیعی، نوع معیشت روابط و منزلت‌های اجتماعی مواد و مصالح موجود در محیط زندگی عواملی هستند که در شکل‌گیری لباس دخالت دارند.

لباس کردی مانند همه اقوام دیگر در طول سالیان دراز به وجود آمده است و با وجود قرارگرفتن در برابر ناملایمات و هجمه‌های فراوان همواره موجودیت خود را حفظ و با تغییرات کمی به شکل امروزی به نسل جدید رسیده است. لباس کردی با قدمتی چند هزار ساله و با انعطاف‌پذیری (بخصوص لباس زنان کورد) که می‌تواند در ساختار، شکل و رنگ داشته باشد این امتیاز را دارد که مطابق باورهای شرع مقدس اسلام به گونه‌ای مطلوب و زیبا جلوه کرده و در صورت کار کارشناسی و ارائه الگو های مناسب آن به عنوان لباس روز مورد توجه عموم و حتی جهانیان قرار گیرد و نماینده و معرف فرهنگ غنی ما باشد.

ویژگی‌ها و امتیازات لباس کردی با توجه به شرایط اقلیمی زیستگاه کردها که از لحاظ وضعیت طبیعی و آب و هوا کوهستانی و معمولا دارای فصول طولانی سرد است تن‌پوشی مناسب و شایسته بوده و می‌تواند مورد توجه قرار گیرد برخی از حسن‌ها و امتیازات لباس کوردی در زیر مورد اشاره قرار می‌گیرد.

1) سروین یا سربند که تکه پارچه‌ای مستطیل شکل از ابریشم یا پشم بوده که معمولا همراه کلاهی نخ بافت آن را به سر می‌بندند قسمت سر و پیشانی را از گزند سرما وگرما و امراضی مانند سینوزیت و غیره محفوظ می‌نماید.

2) پشتوین یا شال کمر: چند متر پارچه که معمولا پشمی است،محکم بادوام که حساس‌ترین اعضای داخلی بدن مانند کلیه‌ها و مجرای شکمی را از سرما و گرما محفوظ و همچنین به مثابه قالبی پارچه‌ای کمر و ستون مهره‌ها را به نحوی مطلوب گرم نگه داشته و انعطاف‌پذیری آن را بیشتر می‌کند.

3)چه‌تفه یا ساق‌بند: بافته‌ای استوانه‌ای که توسط زنان کورد از نخ پشم گوسفندی به همراه جوراب نخی بافته و در گذشته در فصل سرما، شکار و رزم بیشتر مورد استفاده مردان بوده و از زانو به پایین قسمت کم گوشت و استخوانی و آسیب‌پذیر ساق پا را از آسیب‌های خارجی و سرما در امان نگه می‌داشت.

4) قولوانه یا قول‌بند: ساق بند که پارچه‌ای استوانه شکل توسط زنان دوخته و ساق دست را از سرما دور و در هنگام کار کردن آستین‌ها را به وسیله آن جمع و محکم می‌کردند تا راحت‌تر به کار بپردازند. 5) چه‌تفه یا چارکه: نوعی شنل که عبارت است از تکه پارچه‌ای مستطیل و معمولا حاشیه دار بلند که مورد استفاده زنان بوده از پشت گردن تا پشت و کمر و تا زانو را می‌پوشاند و حجاب را کامل می‌نمود.

لذا چرا لباس به این زیبایی را که هم محجب و هم مورد تأیید شرع مقدس و هم فرهنگ بومی منطقه است را با هدیه‌های نامبارکی که از غرب و شبکه‌های ماهواره‌ای غربی به ما دیکته وقالب می‌گردد که پیامدی غیر از دوری از دستورات شرع مقدس اسلام که حجاب را زینت گرانبهای زن مسلمان می‌داند جابجا کرده‌ایم و زن را که حضرت امام (ره) فرمودند از دامن زن مرد به معراج می‌رود با خواسته های دشمنانمان به جامعه معرفی نمائیم.

پس بیاییم زن به زیبائی همان عفاف و حجاب که نام مبارک مادر بر روی او گذاشته شده است و زمینه‌ساز عروج انسان‌ها و تعالی فکری و اجتماعی فرزندان است را برای او تعریف نمائیم که همین معرفی شایسته زن مسلمان و مؤمنه ایرانی است.

برگزیده ها