خاطره ای از آن روزها

 

روز ششم بهمن سال 1357 بود. همراه شوهر خواهرم شهید عطاءالله احمدی -که بعدها در بمباران سال 1365 شهر سنندج توسط رژیم بعث عراق به درجه ی رفیع شهادت نائل آمد- به خیابان رفتیم تا همراه مردم در تظاهرات علیه رژیم شاه شرکت کنیم.

بعد از طی مقداری از مسیر متوجه شدیم وضعیت شهر عادی نیست. خیابان ها خلوت بود و از دور صدای تیراندازی به گوش می رسید.

پس از پرس و جو متوجه شدیم مأموران رژیم شاه به داخل شهر ریخته اند و قصد کشتار و آزار مردم را دارند. از خیابان آبیدر فعلی رد می شدیم که ناگهان یک خودروی شهربانی متوقف شد و تعدادی مأمور لباس شخصی از آن پیاده شدند و در حالی که با سلاح کمری به هر طرف تیر اندازی می کردند به مردم و رهگذران یورش بردند. تعداد اندکی از مردم که در خیابان بودند پا به فرار گذاشتند و ما نیز به دنبال راه گریزی می گشتیم.

وارد یک خیابان فرعی شدیم که امروز خیابان جامی نام دارد و به ناچار داخل یک مغازه ی نانوایی لواشی شدیم. بیست نفری داخل نانوایی بودند. صاحب نانوایی کرکره ی نانوایی را پایین کشید. پس از اینکه سر و صداها کمتر شد بیرون آمدیم و با خبر شدیم که مأموران رژیم شاه ضمن شهید و مجروح کردن تعدادی از مردم، حسینیه قدیمی سنندج را که در محل فعلی حسینیه بزرگ در خیابان طالقانی(پهلوی سابق) قرار داشت به آتش کشیده اند، لذا شتابان به طرف حسینیه رفتیم. از منظره ای که در مقابل خود دیدیم شگفت زده شدیم. مأموران لباس شخصی رژیم شاه حسینیه سنندج و همراه آن تعدادی از مغازه های خیابان طالقانی و اتومبیل های پارک شده در دو طرف خیابان را نیز به آتش کشیده بودند. داخل صحن حسینیه شدیم، متأسفانه چند جلد قرآن حسینیه نیز در آتش کینه ی دژخیمان رژیم شاه در حال سوختن بود. برای خاموش کردن آتش با مردم همراه شدیم، پس از تلاش فراوان مردم آتش خاموش شد.

ماجرای روز ششم بهمن سال 1357 سنندج یکی از رویددهای دلخراش دوران انقلاب بود که به عنوان لکه ی ننگی در تاریخ رژیم پهلوی ثبت شده است.

شهید عطاءالله احمدی تکنسین فرستنده ی رادیو بود که در بمباران سنندج توسط رژیم بعثی عراق همراه خانواده اش به شهادت رسید. همراه او همسرش، دو فرزند خردسال و مادر همسرش نیز در منزل شخصی وی واقع در خیابان فلسطین(ژاندارمری سابق) به شهادت رسیدند. از سوی مسئولین صدا و سیما فرستنده ی رادیدیی سنندج واقع در خیابان حاجی آباد به نام آن شهید نامیده شده است.

دکتر بهروز خیریه

 

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان کلیک کنید

برگزیده ها