امام جمعه قروه:سفر مقام معظم رهبری موجب توسعه زیرساخت‌های فرهنگ دینی در کردستان شد

امام جمعه قروه گفت: کردستان پس از سفر مقام معظم رهبری به این استان با گسترش بنیان و توسعه زیرساخت‌های تبلیغی و فرهنگ دینی روبرو بوده که این از برکات سفر معظم‌له است.


به گزارش روابط عمومی ستاد احیای امر به معروف ونهی ا ز منکر استان کردستان ، حجت‌اسلام صفرعلی احیا در مراسم بهره‌برداری از مدرسه علوم و معارف اسلامی صدرا پسرانه قروه، اظهار داشت: مدارس صدرا یکی از ظرفیت‌های گسترده است که با استفاده از آن می‌توان فرهنگ‌سازی موثری در راستای تبلیغ دینی به انجام رساند.


وی با بیان اینکه یکی از خلاءهایی که در شهرستان مذهبی و ولایتمدار قروه احساس می‌شد، مدارسی این چنینی بود که لازمه مردم مدافع حریم ولایت و امامت این شهرستان به شمار می‌رود، تصریح کرد: مدارس صدرا با گرایش اسلامی، هم یک نیاز محسوب می‌شود و هم ثمرات و اثرات ویژه خود را دارد.


به گفته امام جمعه قروه، این شهرستان در بعد معرفتی و اعتقادی نیازهای بسیاری دارد که امیدورایم مدارس صدرا پاسخگوی این نیازها باشد.


امام جمعه قروه به روند توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کردستان پس از سفر رهبر معظم انقلاب به این استان اشاره کرد و گفت: در حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شاهد پیشرفت‌های خوبی در استان هستیم که در سند چشم انداز 10 ساله استان، گام به گام در حال تبیین و تحقق است که این نوید بخش آینده‌ای روشن در عرصه فرهنگی و فرهنگ دینی است.


احیا یکی از فلسفه‌های شکل‌گیری مدارس صدرا را شناخت شخصیت واقعی ائمه اطهار (ع) دانست و افزود: اگر بتوانیم برای قشر جوان و نوجوان زمینه شناخت کاملی از بزرگان دینی را فراهم کنیم می‌توانیم با دو بالی که امام موسی کاظم(ع) از آن به عنوان رسول باطنی و ظاهری تعبیر کرده‌اند، زمینه‌ساز تعالی و سعادت جامعه باشیم.


امام جمعه قروه مهم‌ترین ثمره سفر رهبر معظم انقلاب به کردستان را فرهنگی نامیدن استان و تاکید بر فرهنگی شدن آن دانست و افزود: این دیدگاه به منظور خارج کردن کردستان از دایره دید امنیتی و نظامی بود که امروز شاهد تحقق بخش‌هایی از آن هستیم که یکی از این ثمرات توسعه مراکز فرهنگی با خدمات متنوع است که رهاورد این سفر ارزشمند است.


وی به دیگر ثمرات این سفر در بخش‌های اشتغال، بهداشت و درمان و عمران استان نیز اشاره کرد و گفت: همه استان سرشار از جلوه‌های مادی و معنوی این سفر است که تاثیرات خاص خود را در منطقه به جای گذاشته است.


امام جمعه قروه با بیان اینکه مجموعه مدارس صدرا یک کار ابلاغی نیست، بلکه امری تبلیغی است که مدت زمان طولانی را می‌طلبد، افزود: دانش‌آموزان این مدارس ضمن آشنایی با معارف، رنگ و بوی تبلیغی نیز می‌گیرند و این فرهنگی است که به مرور زمان می‌تواند اثرگذاری لازم را در پاسخگویی به نیازهای دینی جامعه داشته باشد.


احیا با تاکید بر اینکه شهرستان قروه ظرفیت بیش از دو مدرسه علوم و معارف اسلامی را داراست، گفت: مدارس صدرا به مثابه خاکریزی است که می‌تواند جنگ نرم دشمنان را به شکست بکشاند.


وی خدمات ارزنده سازمان تبلیغات اسلامی را مانعی مهم بر سر راه تحقق دشمنی‌های فرهنگ اسلامی و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اعلام کرد و افزود: کردستان نیازمند نگاه ویژه‌تری در تمامی ابعاد است و این مهم تا کنون به صورت ویژه انجام گرفته است.


امام جمعه قروه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از ابعاد انقلاب ما اسلامی بودن آن است که بادی مورد توجه بیشتری قرار گیرد، افزود: یکی از مراکزی که می‌تواند در این راستا تاثیرگذار باشد، سازمان تبلیغات اسلامی است.


احیا یکی از مسائلی را که مورد غفلت واقع شده است، توجه به وحدت حوزه و دانشگاه اعلام کرد و افزود: دانشگاه دارای دو بعد علوم تجربی و علوم انسانی است که در بخش اول پیشرفت‌های خوبی انجام گرفته است، اما در بخش دوم مشکلاتی داریم.


وی افزود: مدارس صدرا می‌تواند حلقه اتصالی برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه باشد که تنها منحصر به جنبه ظاهری وحدت نباشد.


به گفته امام جمعه قروه، حقیقت دانشگاه بر علم استوار است که علوم انسانی باید به عنوان روحی در کالبد داشنگاه که همان علوم تجربی است، دمیده شود.


احیا خاطرنشان کرد: اگر اقتصاد ما امروز دچار بحران شده است، به دلیل ضعف در برخورداری از روح اسلامی است که اگر این ضعف نبود مذاکرات در پناه تهدید انجام نمی‌گرفت.

برگزیده ها