وقتی برای خنداندن مردم دست به دامن مسخره کردن دیگران می شویم

روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان؛ آنگاه که خدای متعال انسان را خلق کرد اورا اشرف مخلوقات نامید وخودش را برای خلقت چنین موجودی تحسین کرد."فتبارک الله احسن الخالقین"

هدف از قبیله ای کردن انسانها از نگاه قرآن چیست؟

آیا انسانها برتری  نسبت به همدیگر دارند؟

از نگاه خداوند متعال مراد از گروه بندی انسانها برای شناخت است."یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی وجعلناکم شعوبا وقبائل لتعارفوا".

هیچ قومی وهیچ گروهی نسبت به دیگر مردمان ارجحیت ندارند بلکه در پیشگاه خدای متعال همه انسانها برابرند وتنها ملاک برتری تقوای الهی است."ان اکرمکم عندالله اتقاکم".

متاسفانه گاهی از سوی انسانهای غافل ملاک برتری مسائل دنیوی و یا تعصبات بی پایه و اساس غیر اخلاقی و خلاف انسانیت و آموزه های دینی قرار می گیرد که جای تاسف دارد.

پای تلویزیون نشسته بودم که برنامه دورهمی درحال پخش بود و حقیر علیرغم میل باطنی محتوای این برنامه را می شنیدم که باکمال تعجب آقای مهران مدیری مطالبی را عنوان می کرد که دقیقا خلاف اخلاق اسلامی وحتی موجب پیگرد حقوقی بود.

برای خندان حضار و بینندگان با تمسخر از مردم هند و آداب و رسوم آنها  می گفت و افراد حاضر هم بلند می خندیدند ودست می زدند. والبته ای اولین بار نیست و در همین برنامه بارها به افراد و گروهها توهینهای صورت گرفته مورد اعتراض هم واقع شده است.

ذکر چند نکته در این باره ضرورت دارد.

۱.گویا تلویزیون ما برای ساخت برنامه به بن بست کامل خورده است وبرای ماندن و جذب مخاطب دست به هرکاری می زند .

سازندگان اینگونه برنامه ها باید دقت کنند که هدف فقط سرگرمی و شاد کردن مردم نیست بلکه منظور اثر گذاری و فرهنگ سازی هم هست.

یکی از محرمات در آموز های دینی ما غیبت کردن و تمسخر دیگران است. نباید اینگونه فکر کنیم که چون ما در ایران زندگی می کنیم پس می توانیم به دیگر ملتها از جمله ملت هند توهین کنیم اتفاقا این کار بر خلاف فرهنگ ایرانیست و ایرانیها همیشه در فرهنگ و تمدن زبان زد عام وخاص بود ه اند .

در این خصوص حتی اگر به لحاظ حقوقی هم نگاه کنیم دولت هند می تواند به دلیل توهین به مردمانش از رسانه ملی شکایت کند.

۲.تعجب من از کسانی است که در سالن برنامه دورهمی حضور دارند جدای از تشویق و دست زدنهای بی مورد و بی مزه، چطور به خود اجازه می دهند که هنگام تمسخر وتوهین به دیگران برای کارشناس ومجری برنامه دست میزنند بدون اینکه به کلام او توجه لازم را داشته باشند.

لذا بنده به عنوان متولی بخشی از فرهنگ این سرزمین متمدن لازم دیدم که نسبت به این اقدام چند خط کوتاه بنویسم والبته باید همه ما نسبت به فرهنگ غنی ایرانی اسلامی حساس باشیم و در جهت ار تقای آن نقش خودمان را ولو به اندازه سر سوزن ایفا کنیم.

مختار کرمیمعاون مردم به دولت ومردم ستاد امر به معروف ونهی از منکر استان کردستان.

 

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اینجا کلیک کنید

برگزیده ها