سمن‌های مرتبط با ورزش در ترویج معروفات نقش موثری دارند

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان گفت: سمن‌هایی که در حوزه ورزش فعالیت دارند در راستای ترویج امر به معروفات و نهی از منکرات در اجتماع نقش مهمی ایفا می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان؛  حامد جولایی در نشست هم‌اندیشی اعضای سازمان‌های مردم‌نهاد که در محل سالن اجتماعات اداره ورزش و جوانان استان کردستان برگزار شد،  اشاعه امر به معروف و نهی از منکر را  وظیفه همه نهادهای دولتی و خصوصی عنوان کرد و اظهار داشت: سمن‌هایی که در حوزه ورزش فعالیت دارند در راستای ترویج امر به معروفات و نهی از منکرات در اجتماع نقش مهمی ایفا می‌کنند.

مدیرکل ورش و جوانان استان کردستان تلاش و خدمت به جوانان را ضروری دانست و گفت: جوانان ما به حمایت و پشتیبانی دولت، ملت و تشکل‌های مردم‌نهاد احتیاج دارند.

وی با بیان اینکه در استان کردستان امروز  برای اولین بار کارگاه واکاوی نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه ورزش و برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد، اذعان کرد: امید است برگزاری این کارگاه‌ها در حوزه جوانان تداوم داشته باشد.

یکی از مدرسین حقوق دانشگاه نیز ویژگی سازمان‌های مردم نهاد را داوطلبانه، غیرسیاسی، غیردولتی و غیرانتفاعی عنوان کرد و اظهار داشت: شفافیت، هدف مشترک، قانونمندی و آزادی عضویت از دیگر ویژگی‌های این نهاد است.

جبار طهماسبی در ادامه سخنان خود به مبانی قرآنی و  قانونی حق دادخواهی سمن‌ها گریزی زد و افزود: مشارکت عامه مردم در تعین سرنوشت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش طبق قانون اساسی ضرورت دارد.

 به گفته این مدرس رشته حقوق، بر اساس آیین‌نامه اجرایی فعالیت سازمان‌های غیردولتی طبق ماده ۱۶، این سازمان‌ها حق دارند در موضوع فعالیت‌های خود و در راستای حمایت از منافع عمومی علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در مراجع قضایی اقامه دعوا کنند.

طهماسبی ادامه داد: سازمانهای مردم‌نهاد حق دادخواهی نسبت به اهدافی که در اساسنامه‌ها ذکر شده، را دارا هستند  و این حق مبانی قانونی دارد.

وی خاطرنشان کرد: در منشور ماده ۴۵ حقوق شهروندی و ملزومات آن و ماده۶۶ آیین دادرسی کیفری و ماده ۱۴ قانون،  آمران به معروف و ناهیان از منکر مبانی  حق دادخواهی را عنوان می‌کنند.

طهماسبی آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به مردم از حق خویش را رسالت استانداری و اداره ورزش و جوانان عنوان کرد و افزود: وظیفه دستگاه‌های دولتی مرتبط، آموزش مدیران و اعضای سازمان‌های مردم نهاد است.

جهت عضویت در کانال تلگرام ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اینجا کلیک کنید

برگزیده ها