اثرات اجرای معروفات ومنکرات توسط مسئولان کل جامعه را دربر می گیرد

معاون مردم بر دولت و مردم  ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان گفت: انجام معروفات و احیانا منکرات توسط مسئولان بر کل جامعه تاثیر می گذارد.

به گزارش راوابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان؛  حجت الاسلام مختار کرمی در جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر، معاونت مردم به دولت که در سالن کوثر مجتمع فرهنگی نور سنندج تشکیل شد، با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت: در اصل هشتم قانون اساسی آمده است که در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای همگانی و متقابل بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت است.

وی بیان کرد: اهمیت توجه مردم به دولت در راستای ترویج امر به معروف و نهی از منکر به گونه ای است که نباید مورد غفلت و تعافل و بی توجهی قرار گیرد و این دستورالعمل از همان سیره حکومت علمی گرفته شده که امیرالمومنین به کرات و به عیان امت را تشویق و توصیه به نظارت در امور حاکمان می کردند.

وی با اشاره به اینکه تحقق توجه مردم به دولت در راستای ترویج معروفات برای دولتمردان ممکن است سنگین و پرهزینه باشد، افزود: اما در گذر زمان بی تردید خیر و آثار اصلاحی را نصیب همگان خواهد کرد.

وی عنوان کرد: در کنار تمام خدماتی که همواره دولت ها و حاکمیت به مردم ارائه کردند نارسایی ها و کم کاری ها و کم فروشی‌ها هم کم نبوده است چرا که تا بحث امر به معروف پیش می آید از ناحیه دولت انگشت اشاره به سمت ملت می رود و اغلب مباحثی مانند پوشش، پارک دوبله، سیگار نکشیدن و غیره مطرح می شود در حالیکه تمکین به حکم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دوطرفه بوده و مردم و دولت باید مطیع قانون باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: گاهی منکری که کارکنان دولت انجام می دهند هزار برابر مخرب تر از رفتار منکری است که مردم عادی مرتکب می شوند چرا که زیان منکر فردی و شخصی متوجه دایره محدودی بوده ولی منکر یه مسئول به جامعه آسیب می‌زند.

حجت‌الاسلام کرمی سرگردانی ارباب رجوع در پشت درهای بسته به دلیل جلسات کم و بی اثر مدیران، اتلاف بی رویه مصرف آب و برق و گاز و غیره را از منکراتی خواند که مسئولان باید برای جلوگیری از آن بکوشند.

وی اضافه کرد: کاستی‌های موجود در جامعه در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مرتبط با دولت کنونی و یا فرد خاصی نیست بلکه همه باید خود را مسئول بدانند و برای ترویج این وظیفه مهم بکوشند.

در این جلسه سایر اعضا نظرات و پیشنهادات خود را در حوزه امر به معروف و نهی از منکر اعلام کردند.

برگزیده ها